Sağlığımızı, ruhsal dinamikliğimizi kaybetmemek ve tembellik kazanmamak için, sizlere evde fitness yaparak forma girmenin püf noktalarını anlatacağız.

İÇİNDEKİLER

  • Evde Fitness Yaparak Forma Girmek Mümkün mü?
  • Evde Fitness Hareketleri

Evde Fitness Yaparak Forma Girmek Mümkün mü?

Evet mümkün ve ihtiyacınız olan sadece iki şey var; Süreklilik ve Disiplin. 

Hayatta her konuda olduğu gibi, spor da süreklilik ve disiplin çok önemli bir yer taşıyor. Sağlıklı bir fizik inşaa etmek zor olmamakla beraber ruhsal olarakta sizi çok güçlü kılan bir araçtır. Fakat başında belirttiğimiz gibi, süreklilik ve disiplin olmazsa işiniz zor.Şimdiden bunu çok net söyleyebiliriz

Bunların dışında dikkate etmeniz gerekenler;

  • Beslenme
  • Kaliteli uyku

Bu konuları bir sonraki makalelerimizde ele alacağız.Fakat kısaca bahsetmek gerekirse;

Beslenmede amacınız yağ yakımını arttırmak ise, düşük kalorili beslenmeniz gerekecektir. Bu noktada şekerli gıdalardan, un ve türevlerinden ve aşırı tuz kullanımından uzak durmanız gerekir.  

Beslenmede amacınız kas kazanımını arttırmak ise, protein alımının yanında kompleks karbonhidratlar (yulaf,esmer pirinç,tam buğday gibi) tüketebilirsiniz.

Daha önce bir spor geçmişinizin bulunmaması sizi hemen başlamadan pes ettirmesin. Sizlere uygun tekrar ve setlerde yazımızın program bölümünde bulunacaktır.

Sağlık problemlerinden şüphelenen okurlarımızın bu programa başlamadan önce doktorlarına danışmaları önemlidir.

Evde Fitness Hareketleri

Antrenmana geçmeden önce bu antrenmanı  1’er gün arayla yapmanızı tavsiye ediyoruz. Unutmayın kaslar yoğun bir antrenmandan sonra dinlendikçe gelişim gösterir.

Antrenman esnasında kendinizi mümkün mertebe zorlamaya çalışın. Şayet hareketi yaparken zorlanmanızdan dolayı formunuz bozuluyorsa dinlenmeye geçebilirsiniz.                                                    

Programı daha önce spor geçmişi olmayanlar ve daha önce spor yapanlar olarak 2 varyasyonda sunacağız.

Hazırsanız başlayalım;

1. Squat

Yeni BaşlayanlarOrta Seviyeler
2 Set 20 Tekrar (2×20)4 Set 20 Tekrar (4×20)
Aralarda 40 sn. DinlenmeAralarda 30 sn. Dinlenme
Not: Bu harekette kalça kaslarına ve bacağımızın ön bölgesine odaklanıyoruz. İyi bir kalori yakan bir hareket olup temel kuvvetide arttıran bir harekettir.

2. Lunge

Yeni BaşlayanlarOrta Seviyeler
2 Set Her Bacak İçin 15 Tekrar (2×15)4 Set Her Bacak İçin 15 Tekrar (4×15)
Aralarda 40 sn. DinlenmeAralarda 30 sn. Dinlenme
Not: Lunge hareketi kalça ve bacak kaslarının çalıştırmasının yanında , hareketi gerçekleştirirken denge sağlamaya çalışacağımız için karın ve bel bölgesindeki kaslarıda aktif eder .Buda  güçlü bir core bölgesi inşaa etmemize yardımcı olur.

3. Burpee

Yeni BaşlayanlarOrta Seviyeler
2 Set 20 sn.4 Set 25 sn.
Aralarda 30 sn. DinlenmeAralarda 20 sn. Dinlenme
Not: Hemen hemen bütün kas gruplarını çalıştırmasının yanında iyi bir yağ yakıcı ve kondisyon kazandırıcı egzersizdir.Her sıçrayışta mutlaka nefes vermeyi unutmayın!

4. Push Up

Yeni BaşlayanlarOrta Seviyeler
3 Set 8 Tekrar (3×8)3 Set 12 Tekrar (3×12)
Dizler yerde olacak şekilde 30 sn. dinlenmeDizler yerde olacak şekilde 30 sn. dinlenme
Not: Göğüs ve arka kol bölgesini iyi çalıştırmasının yanında temel kuvveti muazzam derecede arttıran egzersizlerden biridir.Bu hareketi yaparken karın kaslarınızı olabildiğince sıkmaya çalışın.

5. Legs Up Crunch

Yeni BaşlayanlarOrta Seviyeler
3 Set 15 Tekrar (3×15)4 Set 20 Tekrar (4×20)
Aralarda 40 sn. DinlenmeAralarda 30 sn. Dinlenme
Not : Bu hareketi yaparken kuvveti boynunuzdan değil , tamamen karın kaslarınızdan almaya çalışın. Eğer boynunuzun çok kasıldığını hissederseniz bilin ki bir süre sonra boyun kaslarınız karın kaslarınızdan daha çok ağrıyacaktır.

6. Plank

Yeni BaşlayanlarOrta Seviyeler
3 Set 25 Tekrar (3×25)4 Set 30 Tekrar (4×30)
Aralarda 30 sn. DinlenmeAralarda 20 sn. Dinlenme
Not: Bu hareket merkez (Core) bölgesini kuvvetlendiren en iyi egzersizlerden biri olup, postür bozukluğuna iyi gelmesinin yanında aynı zamanda kas zayıflığına bağlı bel ağrılarınada çok iyi gelir.

Hadi şimdi hareket geçme zamanı! 

Bu antrenmanla ilgili geri bildirimlerinizi veya süreci, sonuçları bizimle, Instagram adresimizden (@shapeyoutr) paylaşabilirsiniz.

Herkese sağlıklı ve spor dolu günler diliyoruz.