Bir kaç zaman önce daha iyi bir fizik, daha sağlıklı bir yaşam için kolları sıvadınız ve diyete başladınız. Yemekten zevk aldığınız pizzalardan, hamburgerlerden, muhteşem lezzetli tatlılardan dişinizi sıka sıka uzak kaldınız. Ama bir baktınız haftalar geçmesine rağmen ne tartıda ne de aynada bir değişim görüyorsunuz.

Bu yazımızda sizi gayet pratik ve basit bilgilerle bu dertten kurtaracağız. Zayıflamak için yapılan bu 5 hatalardan herhangi biri bile diyetinizde size engel olmaya yetecektir. Bu hataları düzelttiğiniz takdirde çok kısa zaman içerisinde bu sorunu çözeceğinizden şüpheniz olmasın.

İÇİNDEKİLER

  1. Light Ürünlerden Fazlaca Tüketmek
  2. Karbonhidratlardan Korkmak
  3. Açlık Diyeti Uygulamak
  4. Ödem Yapar Korkusuyla Su İçmemek
  5. Yağ Almazsan Yağ Yakamazsın

Light Ürünlerden Fazlaca Tüketmek

Diyete giren kişiler genelde zayıflamak için ‘’nasılsa light ürün kalorisi düşük‘’ deyip fazla fazla bu ürünleri tüketmeye başlıyor. Maalesef bu yanlışa biran önce dur demeniz gerekiyor. Çünkü çoğu light ürünlerde 0 “sıfır” şeker yazmasının yanında, içeriğindeki lif ve yağdan dolayı kalorisi yüksek oluyor. Zaten tanım olarakta, light ürünler Türk Gıda Kodeksine göre toplam enerjisi %25 azaltılmış ürünlerdir. Yani bunlar 0 “sıfır” kalori olamaz. Sadece normal değerlerinden şeker ve yağ oranları azaltılarak kalorisi %25 azaltılmıştır.

Bu konuyu noktalamadan önce gelin birlikte 100 gr. kepekli light bisküvi ile 100 gr. makarnanın besin değerlerini inceleyelim.

100 Gr. Kepekli Light Bisküvi100 Gr. Makarna
Kalori375 Kcal.360 Kcal.
Yağ8 gr.0,67 gr.
Karbonhidrat67,8 gr.48,53 gr.
Lif11,5 gr.5,62 gr.
Şeker3,1 gr.3,22 gr.
Protein14,8 gr37,22 gr.

Gördüğünüz gibi basit bir kıyaslama ile yaklaşık 2 paket kepekli light form bisküvi yediğiniz takdirde, bir tabak makarna yemiş kadar kalori almış oluyorsunuz.

Dolayısıyla bu light ürünleri tüketiminiz düşük seviyede tutmanız gerekir.

Son olarak, bizim size tavsiyemiz, eğer dışarıda yemek yiyemeyecek durumdaysanız, ara öğün olarak light bisküviler tercih edebilirsiniz. 

Porsiyon ise… e artık siz porsiyonun ne kadar olması gerektiğini çok iyi biliyorsunuz 🙂

Karbonhidratlardan Korkmak

Karbonhidratlar öyle besinlerdir ki doğru kullanıldığında muhteşem bir yol arkadaşı, yanlış kullanıldığında ise en büyük düşman olabilir. Peki biz bu zayıflama serüvenimizde karbonhidratı nasıl dostumuz haline getireceğiz? 

Formül basit, kompleks karbonhidratlar ile arkadaşlık kurup, basit karbonhidratları yeri geldiği zaman tüketerek.

Karbonhidratlar ne işe yarar?

Çok detaya girmeden temel olarak anlatmak gerekirse, karbonhidratlar içerisinde bulundurduğu bol lif ve vitaminlerin yanında sindirim sistemimizin korunmasına yardımcı olur. Bunun dışında eğer vücuda karbonhidrat alınmazsa, enerji üretebilmek için bir noktadan sonra proteini kullanmaya başlayacaktır. Buda bizim kaslarımızda hasara yol açacaktır.

Ne zaman tüketilmeli?

Kompleks karbonhidratları, akşam geç saatlerden ziyade gün içinde her öğünde tüketebilirsiniz. Bunlar, yulaf, bezelye, tahıllı ekmek, tatlı patates, ıspanak, nohut, sebzeler, esmer pirinç, esmer makarna.

Basit karbonhidratlar, antrenmanlarınızdan hemen sonra ve sabah kahvaltılarından önce veya ara öğünlerde tüketilebilir. Basit karbonhidratlarda tercihiniz meyveler olacaktır.

Bunlar; elma, armut, muz.

Açlık Diyeti Uygulamak

Ayten : ‘’Filiz 2 aydır görüşemedik kaç kilo verdin görüşmeyeli‘’

Filiz : ‘’Yaklaşık olarak 18 kilo‘’

Ayten : ‘’Yok artık nasıl yaptın bunu? Hemen banada söyle‘’

Filiz : ‘’Sabah kahvaltıda 1 dilim kepek ekmeği, 2 kuru zeytin, birazda tuzsuz peynir. Akşamda bir kase çorba.‘’

Bir kaç ay sonra Filiz bütün kiloları geri almanın yanında, sağlık problemleri ve depresyonla mücadele ediyordur. Yukarıdaki hikayenin sonunda ki senaryo hemen hemen her zaman aynıdır.

Açlık diyetleri veya şok diyetlerinin kısaca bir kaç zararları;

  • Vücutta bir süre sonra serotonin (mutluluk) hormonunun salgılanmasını azaltarak depresyona girmemize vesile olur.
  • Ciddi saç dökülmeleri, kansızlık gibi problemler.
  • Kas kaybına bağlı, güçsüzlük, hemen yorulma ve kas ağrıları.
  • Hızlı su kaybına bağlı, halsizlik, baş dönmesi ve tansiyon düşüklüğü.

Bunların yanında, vereceğiniz o kilolar yağlardan değil, kaslardan ve vücutta bulunan sulardan olacaktır. Dahada ötesinde darmaduman olmuş metabolizmanız ile kilo vermeniz duracak ve işin sonunda kilo vermeniz bunca acıya (şok diyetine) rağmen durduğunda yemeğe başlayacaksınız. İşte o zaman verdiğinizden fazla kilo almaya başlayacaksınız.

Maalesef kendimde bir antrenör olarak, bunu çok fazla çevremde görebiliyorum.

Ödem Yapar Korkusuyla Su İçmemek

Tartıdaki sayılara çok takılmayın diye daha önceki yazılarda da belirtmiştik. Bunu bu başlığın altında tekrar hatırlatma sebebimiz, genelde su içmeme sebeplerin başında tartıda kilolu çıkma korkusu olması. Su içmek, tuz alımının düşürülmesi ile birlikte ödemin atılmasına ve yağ yıkımının hızlanmasına yardımcı olur. Bunların dışında hali hazırda düşük kalori diyetinizde oluşabilecek ‘yalancı açlık’ yaşamanızı da önleyecektir.

Yalancı açlık, özellikle diyet zamanlarında vücut susuz kaldığında ortaya çıkan bir durumdur. Bunun önüne geçebilmek için su tüketiminizi artırın. 

Mevsim ve kilonuza bağlı olarak günde 1,5 – 2 lt. su tüketmeye çalışın.

Yağ Almazsan Yağ Yakamazsın !

Bu 5 maddelerin arasında yapabileceğiniz en büyük hatalardan biride vücudunuza yararlı yağlar almamak olacaktır. Vücudumuzda yağ oranı sadece yağ alımına bağlı olmamakla birlikte, fazla tüketilen her besin ile birlikte yağ oranının artması mümkün. Aksine yağ almak herşeyden öte, dışarıdan aldığımız vitaminlerin ( A, D,E ve K ) çözünmesini sağlıyor. Diğer bir faydası ise, yağların diğer besinlere oranla midede daha uzun süre kalması ve tokluk hissi yaratmasıdır.

Balık Yağı

Yapılan araştırmalara göre, balıktan kolaylıkla alabileceğiniz balık yağı ile yağ hücresine dönüşmemiş hücrelerin, yağ hücresine dönüşmesini engeller. Ayrıca yağsız kas kütlenizinde korunmasına yardımcı olur.

Kullanım : Diyetinize haftada 1-2 öğün balık pişirmenizde yarar var.

 Zeytinyağı

Zeyinyağını diyetlerde tüm diyetisyenlerin önerdiğini okumuş veya duymuşsunuzdur. Çünkü zeytinyağının %70 civarında oleik asit bulundurmasından dolayı, sindirim sistemi ve kalp sağlığı açısından çok faydalıdır. İçerisinde bulunan A ve E vitamin sayesinde hazımsızlık sorununa iyi gelir. Yani güçlü bir sindirim sistemi ile hedefinize daha hızlı ulaşabilirsiniz.

Kullanım : Salatanıza ve yemeklerinize 1-2 tatlı kaşığı koyabilirsiniz.

Avokado Yağı

Daha çok cilt ve saç bakımı içinde kullanılan avokado yağı, zeytinyağı ile benzer özelliklere sahiptir. Sindirime ve kalp damar sağlığına faydası oldukça fazladır.

Kullanım : Salatanıza ve yemeklerinize 1-2 tatlı kaşığı koyabilirsiniz.

Geldik yine bir yazımızın sonuna. 

Bu 5 hatadan olabildiğince uzak durduğunuz takdirde, diyetinizde çok kısa zamanda iyi sonuç alacağınızdan şüphemiz yok.

Hepinize sağlıklı diyetler diliyoruz. 🙂