‘’Supplementler zararlı mı?‘, ‘’Supplement kullanmayı bırakırsam kaslarım sarkar mı?’’, ‘’Hangi supplementleri kullanmalıyım?‘’ gibi soruların yanında, okunacak kaynaklarında az olması sebebi ile bu konuları ele almamız gerektiğini düşündük. Ülkemizdede supplement satışlarının arttığı ve rekabetin yoğun olduğu bu dönemlerde maalesef yanlış bilgilendirme ve şişirilmiş yorumlara bolca bulunmakta. Bu yanlış bilgilendirmelerin önüne geçebilmek için elimizden geldiğince basit ve anlaşılır bir şekilde supplementlerin ne olduğunu ve hedeflerinize göre kullanım alanlarını anlatacağız.

İÇİNDEKİLER;

  • Supplement Nedir?
  • Supplement Ne işe Yarar?
  • Supplement Zararlı mıdır?
  • Meşhur Protein Tozu
  • Yağ Yakmanıza Yardımcı Supplementler
  • Kilo Almanıza Ve Kas Yapmanıza Yardımcı Supplementler
  • Enerji Ve Güç Veren Supplementler
  • Eklem Sağlığı İçin Supplementler

Supplement Nedir?

Genel olarak sporcuların kullandığı, spor aktivitelerinde daha iyi performansı yakalamak ve sporcu beslenmesine yardımcı olması için kullanılan ek takviyelerdir. Bu ürünler tek başına, performansınız veya diyetiniz için ihtiyacınız olan besinleri karşılamayacağından, ek takviye olarak geçerler. Supplementler işlenmiş besinler olup, diyetinizde eksik kalan besinlerin tamamlanmasına yardımcı olur.

Supplement Ne işe Yarar?

Supplementlerin, sizi A noktasından B noktasına taşıyamayacağını belirtmiştik. Fakat iyi bir haberimiz var. Supplementler iyi ve doğru beslenme ile birlikte, sizi A noktasından B noktasına daha hızlı bir şekilde taşıyabilir. Beslenmenizde eksik olduğunuz noktalarda supplementler ile beslenmenize takviye sağlayabilirsiniz.

Örneğin; Fitness ile uğraşıyor fakat aynı zamanda yoğun çalıştığınızdan dolayı protein alımınız gün içerisinde zayıf kalıyorsa, protein tozu kullanabilirsiniz.

Yazımızın ilerleyen bölümlerinde, hedeflerinize göre supplementlerden bahsedeceğiz.

Supplement Zararlı mıdır?

Supplementler yıllardır yan etkileri zararlı anabolik steroid ( hormon iğneleri ) ile karıştırılırlar.Genelde supplementler, yaptığımız bu spor ile ilgili olmayan insanlar tarafından manipüle edilirler. Size şunu rahatça belirtebiliriz ki , supplementler normal yediğiniz besinler kadar zararlıdır. Her şeyin fazlası zarar olduğu gibi supplementlerde aşırı kullanımda size zarar verebilir.

Meşhur Protein Tozu

Genelde supplementler arasında en iyi ve en kötü şöhreti protein tozu yakalamıştır. Kimilerinin duyduklarına göre protein tozu bazılarının 10 kilo saf kas almasını sağlamıştır. Kimilerinin duyduklarına göre protein tozunu kullanan arkadaşlarının sporu bıraktıktan sonra kasları sarkmıştır.

Biz bu masalları bir kenara bırakalım ve protein tozunun ne olduğunu ve ne işe yaradığını yazalım.

Protein Tozu Nedir? 

Yazımızın ilerleyen bölümlerinde proteini ayrıca işleyeceğiz fakat kısaca bahsetmek gerekirse, protein tozu, peynir üretiminde peynir altı suyunun birkaç filtreleme işleminden meydana gelir. Bu peynir altı suyu, filtreleme esnasında yağ, şeker ve tuzdan arındırılarak protein tozu olarak satışa çıkarılır. Yani tamamen doğal yollarla meydana gelir. İçeriğine hormon veya ilaç enjekte edilmez. Bu yüzden sadece protein tozu ile kısa zamanda kaslarınızda muazzam artış veya protein tozunu bırakınca kaslarınızda sarkma olmaz. Kaslarınızı antrenman yaparak ve besleyerek nasıl geliştiriyorsanız, protein tozu sadece kaslarınızı beslemek için yardımcı faktör olacaktır. 

Bunların dışında, İki çeşit protein tozu mevcuttur. Bunlar whey ve kazein proteinidir.

Whey protein: Bu proteinin en belirgin özelliği, vücudun üretemediği amino asitleri barındırması. Bu sayede daha hızlı kas onarımı ve kas gelişimi gerçekleşir. Ayrıca kazein proteine oranla sindirimi daha hızlı olduğu için ( 1- 1,5 saat civarı ) antrenmanlardan hemen sonra ve antrenmanın ertesi sabahı aç karına tüketilir.

Kazein protein: Sütün içerisinde %80 oranında bulunan kazein sindirimi 7-8 saat aralığında olan bir proteindir. Kazeinin sindirimi whey proteine oranla çok daha uzun sürdüğü için, genelde sporcular tarafından yatmadan önce uyku esnasında kasların beslenmesi için tercih ediliyor.

Yağ Yakmanıza Yardımcı Supplementler

Proteinden sonra en çok kullanılan ürünler arasında bulunan yağ yakıcı supplementlerden bahsetmezsek olmaz.

Yağ yakıcı supplementlerde aynı şekilde, vücudun yağ yakımına dolaylı yollardan destek olmasını sağlar. Sağlayacağı faydalar, metabolizmanızı hızlandırır, iştahımızı keser, nabzımızın yükselmesini sağlayarak daha çok kalori yakmamızı sağlar. 

Kendileri başlı başına bir mucize olmayıp, doğru bir beslenme, doğru bir antrenman ile birleştirildiğinde sizi hedefinize ulaştırmada yardımcı olacaktır.

Kafein : Kafein çoğumuzun farkında bile olmadan aldığı en etkili yağ yakıcılardan biridir. Yeşil çay, kahve ve bitter çikolatada doğal olarak bulunur. Kafein iyi bir metabolizma hızlandırıcı olması sebebiyle daha çok yağ yakmamızı sağlar.

CLA : Konjuge Linoleik Asit olarakta geçen CLA bir yağ asiti olup, kafeinden sonra gelen en etkili yağ yakıcılardan biridir. Metabolizmayı hızlandırmasının yanında iştahıda azaltır.

L-Carnitine : Yine etkili yağ yakıcıları arasında bulunan L-carnitine, avokado, kırmızı ve beyaz et, soya fasulyesinde bulunur. Basitçe görevi, yediğimiz yağ besinlerinin bir çoğunu vücudun yakıt olarak kullanması için taşımasıdır. 

Özellikle veganlarda eksikliği çok görülen L-carnitine, ek takviye olarak kullanılabilir.

Yağ yakıcılar uzun vadede, supplementler arasında en çok yan etkilere sahip ürünlerdir.Eğer sağlık probleminiz varsa kullanmadan önce doktorunuza başvurunuz.

Kilo Almanıza Yardımcı Supplementler

Doğrudan kilo almanıza yardımcı supplement gainer (yüksek oranda karbonhidrat) olmakla birlikte, yine iyi bir beslenme olmadan kendi başına etkili bir supplement değildir.

İçeriğinde yüksek karbonhidrat bulundurduğundan, halk arasında karbonhidrat tozu olarakta geçer.

İçeriğinde yüksek karbonhidratın yanında, protein ve yağ içermektedir. Bu sayede kalorisi bol olmasının yanında antrenman öncesi tüketildiğinde size antrenmanlarınız için enerji verecektir. Ayrıca antrenman sonrası kullanımda kas toparlanmasını hızlandıracaktır.

Genelde gainer yüksek kalorili diyetlerde (bulk dönemi yani hacimlenme dönemi) hedeflenen kaloriye ulaşmak için kullanılır.

Gainer kullanımı, bulunduğunuz kilo ve hedeflediğiniz kiloya bağlı değişmektedir. Uygun kullanım için, aldığınız ürünün mutlaka prospektüsünü okuyun.

Enerji Ve Güç Veren Supplementler

L-carnitine ve kafeinin yanında, enerjinizi arttıran ve bunun yanında güç veren supplementler arasında kreatin bulunur.

Kreatin, üç farklı amino asitin ( arjinin, glisin ve metiyonin ) birleşimidir.

Bu supplementi toz ve kapsül şeklinde bulabilirsiniz. En yaygını kreatin monohidrat olup, ağırlık antrenmanlarında bize enerji verir. Çünkü vücudumuz ağırlık kaldırırken, ilk enerji seçimini kreatin fosfat depolarımızdan yana kullanır.

Kreatinin diğer bir özelliği ise, iyi bir su tüketimi ile kullanıldığında, kas hücrelerini su ile doldurur. Su ile dolan kas hücrelerin, protein sentezinde bir artış meydana gelir. Protein sentezindeki artışın basitçe anlamı ise, vücudunuz dışarıdan aldığınız proteini daha fazla kullanabiliyor demektir. Yani kaslarınızı daha iyi protein ile besleyebiliyorsunuz.

Kreatin kullanımı uzun vadede sağlığa zararlı olabilir. Bu yüzden aldığınız ürünün kullanım talimatına mutlaka uyun!

Eklem Sağlığı İçin Supplement

Eklem sağlığı için kullanılan supplementin ismi glukozamin. Bu ismi belki çevrenizde, spor yapmayan kişiler tarafından veya doktorlar tarafından da duymuşsunuzdur. Çünkü bu ürün, ağır kaldıran sporcuların yanında yaşı ilerlemiş insanlar arasında da popülerdir

Uzun yıllar yapılan çeşitli araştırmalarda, glukozaminin eklem ağrılarına iyi geldiği kanıtlanmıştır.

Genel tanımı ile glukozamin, vücudumuzdaki kıkırdağın bir bileşeni olan bir amino şekeridir. Mısır, buğday veya deniz hayvanlarının kabuklarından elde edilebilir.

Glukozamin kullanmadan önce doktorunuza başvurmanızda fayda var. Önce eklem ağrısı sebebi tespit edilir, eğer gerek varsa doktorunuz zaten bu ek takviyeyi önerecektir.

Bu yazımızın daha sonuna geldik. 

Supplement konusu ile ilgili sorularınızı aşağıda bulunan ‘’yorum yap’’ kısmına yazabilir veya Instagram adresimizden doğrudan bize mesaj atabilirsiniz.

Sporla kalın. 🙂